Dlaczego warto zachęcać dzieci do czytania
Czytanie to niewątpliwie jedna z najważniejszych umiejętności, które powinniśmy przekazywać naszym dzieciom. Dlaczego jednak warto zachęcać maluchy do sięgnięcia po książkę? Otóż korzyści płynące z czytania są niewątpliwie nieocenione. Po pierwsze, rozwija to zdolności językowe dziecka – poszerza zasób słów, uczy poprawnej gramatyki oraz ortografii. Poza tym czytanie rozbudza też wyobraźnię, kreatywność oraz empatię. Dzięki książkom nasze pociechy mogą uczyć się ważnych wartości, rozwijać wyobraźnię i zapomnieć na chwilę o problemach w życiu.
Jak przekonać dziecko do czytania
Przekonanie dziecka do czytania nie jest łatwe, ale zdecydowanie warto się starać. Co więc zrobić, by nasza pociecha sięgnęła po książkę? Oto kilka praktycznych wskazówek.
- Początek od nowości – dziecko często chętniej sięga po coś nowego, co wzbudzi jego zainteresowanie. Kupmy mu więc ciekawą, jeszcze nieznana mu książkę, która na pewno wciągnie go od pierwszych stron.
- Róbmy to razem – dzieci często wprost uwielbiają spędzać czas z rodzicami. Siadajmy więc z nimi razem do czytania i dajmy do zrozumienia, że nie jest to tylko pożyteczne, ale przede wszystkim bardzo przyjemne.
- Dajmy wolność – zmuszanie dziecka do czytania wybranej przez nas lektury najczęściej tylko odstrasza. Dajmy dziecku wolność wyboru – pozwólmy mu wybrać samemu to, co chce przeczytać.
- Czytajmy historie w różnych formach – pozwólmy dziecku na różnorodność i nie ograniczajmy się tylko do klasycznych książek. Znajdźmy dla niego komiksy, czasopisma dla dzieci czy opowiadania. Dobrym pomysłem jest również czytanie bajek z tabletem lub z inną elektroniczną pomocą.
- Działajmy według schematu – dziecko często potrzebuje ustalonych zasad. Zróbmy więc z czytania coś stałego – np. codziennie o konkretnej porze, w konkretnym miejscu.
Podsumowanie
Zachęcanie dzieci do czytania to niezwykle ważne zadanie, które powinniśmy traktować priorytetowo. Jak więc widać, nie ma jednej idealnej metody na to, by przekonać dziecko do czytania. Warto zatem eksperymentować, rozmawiać z dzieckiem i stworzyć wraz z nim plan aktywizujący do czytelnictwa. To inwestycja w rozwój dziecka, która bardzo szybko zwróci się w postaci rozwiniętych zdolności językowych, szerszych horyzontów i rozbudzonej wyobraźni.