Najlepsze książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Dzieci

W kolejnym artykule postaramy się przybliżyć naszym Czytelnikom tematykę książek dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zanim jednak przystąpimy do prezentacji propozycji, warto napomknąć o ogólnych zasadach wyboru takich tytułów.

Dobra książka dla dziecka – kilka uwag ogólnych

W wieku przedszkolnym (0-6 lat) warto postawić na książki, które niosą ze sobą prostą, jasną i zrozumiałą fabułę, korzystną dla rozwoju poznawczego malca. Niezbyt rozbudowane wątki, kolorowe ilustracje i łatwe w odbiorze teksty, to niewątpliwie najlepsze cechy książek dla małych dzieci.

Książki dla dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat) z kolei powinny być już nieco bardziej skomplikowane, co pozwoli na rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia. Ważną cechą tej kategorii książek są także ważne dla dzieci wartości, takie jak przyjaźń, szacunek i empatia.

Dla nastolatków (13-18 lat) najlepsze są już powieści oraz poważne komiksy, które dotykają problemów młodzieży. Szczególnie popularne są tu książki fantasy, science-fiction czy horrory.

Najlepsze książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

 1. „Wielki wyścig” E. H. Sheparda
 2. „Niedźwiadek Paddington” Michaela Bonda
 3. „Lokomotywa” Juliana Tuwima
 4. „Krasnoludki i tłusty kot” Alfreda Szklarskiego
 5. „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Książki dla dzieci w wieku szkolnym

 1. „Harry Potter” J.K. Rowling
 2. „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis
 3. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
 4. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
 5. „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla

Książki dla nastolatków

 1. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena
 2. „Diuna” Franka Herberta
 3. „Zmartwychwstanie świata” Andrzeja Pilipiuka
 4. „Nocarz” Stephen King
 5. „Hobbit” J.R.R. Tolkiena

Podsumowanie

Książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych mają swoje specyficzne cechy, które warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniego tytułu. Książki dla najmłodszych powinny być proste i łatwe w odbiorze, natomiast dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków już bardziej złożone i wartościowe. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej selekcjonuje i odbiera książki.

Gry logiczne dla dzieci
Dzieci
Odkryj świat gier logicznych dla Twojego małego odkrywcy! – Sprawdź Strefa Smyka

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozwijać umiejętności logiczne swojego dziecka w sposób zabawny i angażujący? Gry logiczne to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także potężne narzędzie wspierające rozwój myślenia, spostrzegawczości i umiejętności rozwiązywania problemów Twojego malucha. Poznaj zalety jakie niesie za sobą wprowadzenie gier logicznych do życia Twojego dziecka. Odkryj …

Dzieci
Sklep z grami PS5 – Twój przewodnik po najlepszych tytułach

Witajcie, gracze! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak znaleźć sklep z grami PS5, który oferuje nie tylko najnowsze hity, ale też te ukryte perełki? Niezależnie od tego, czy jesteście weteranami konsoli, czy nowicjuszami, ten artykuł pomoże Wam w odkryciu skarbnicy najlepszych gier dostępnych na rynku. Przygotujcie się na podróż, która zmieni …

Dzieci
Jak wybrać doskonały domek dla dzieci: praktyczne wskazówki dla rodziców

Poszukiwanie idealnego domku dla dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem. Do wyboru mamy setki różnorodnych propozycji, które zachwycają ciekawym wyglądem, funkcjonalnością i estetyką. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo naszej pociechy! Jak zatem wybrać idealny domek dla dziecka? O czym trzeba pamiętać? Powiązane wpisy: Jak zachęcić dzieci …