Najlepsze książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Dzieci

W kolejnym artykule postaramy się przybliżyć naszym Czytelnikom tematykę książek dla dzieci w różnych grupach wiekowych. Zanim jednak przystąpimy do prezentacji propozycji, warto napomknąć o ogólnych zasadach wyboru takich tytułów.

Dobra książka dla dziecka – kilka uwag ogólnych

W wieku przedszkolnym (0-6 lat) warto postawić na książki, które niosą ze sobą prostą, jasną i zrozumiałą fabułę, korzystną dla rozwoju poznawczego malca. Niezbyt rozbudowane wątki, kolorowe ilustracje i łatwe w odbiorze teksty, to niewątpliwie najlepsze cechy książek dla małych dzieci.

Książki dla dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat) z kolei powinny być już nieco bardziej skomplikowane, co pozwoli na rozwijanie wyobraźni i logicznego myślenia. Ważną cechą tej kategorii książek są także ważne dla dzieci wartości, takie jak przyjaźń, szacunek i empatia.

Dla nastolatków (13-18 lat) najlepsze są już powieści oraz poważne komiksy, które dotykają problemów młodzieży. Szczególnie popularne są tu książki fantasy, science-fiction czy horrory.

Najlepsze książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych

Książki dla dzieci w wieku przedszkolnym

 1. „Wielki wyścig” E. H. Sheparda
 2. „Niedźwiadek Paddington” Michaela Bonda
 3. „Lokomotywa” Juliana Tuwima
 4. „Krasnoludki i tłusty kot” Alfreda Szklarskiego
 5. „Mały Książę” Antoine de Saint-Exupéry

Książki dla dzieci w wieku szkolnym

 1. „Harry Potter” J.K. Rowling
 2. „Opowieści z Narnii” C.S. Lewis
 3. „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett
 4. „Dzieci z Bullerbyn” Astrid Lindgren
 5. „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla

Książki dla nastolatków

 1. „Władca Pierścieni” J.R.R. Tolkiena
 2. „Diuna” Franka Herberta
 3. „Zmartwychwstanie świata” Andrzeja Pilipiuka
 4. „Nocarz” Stephen King
 5. „Hobbit” J.R.R. Tolkiena

Podsumowanie

Książki dla dzieci w różnych grupach wiekowych mają swoje specyficzne cechy, które warto uwzględnić przy wyborze odpowiedniego tytułu. Książki dla najmłodszych powinny być proste i łatwe w odbiorze, natomiast dla dzieci w wieku szkolnym i nastolatków już bardziej złożone i wartościowe. Należy jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i inaczej selekcjonuje i odbiera książki.

Dzieci
Ciąża: piękny czas oczekiwania, którego nie można zlekceważyć

Ciąża jest jednym z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety. To czas, który niesie ze sobą wiele emocji, radości, ale także obaw i niepewności. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak się odpowiednio do niego przygotować i jak dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Jak rozpoznać pierwsze oznaki ciąży? …

Dzieci
Jesper Juul – książki duńskiego terapeuty, które warto przeczytać w 2023 roku

Świat stawia przed nami ogromne wymagania. Nie tworzymy już wiosek, każdy z nas stara się wziąć na swoje barki mnóstwo różnych zadań, a tym wszystkim staraniom bardzo często towarzyszy przekonanie, że właściwie nie robimy nic. Ten smutny paradoks przełamują jednak przewodniki Jespera Juula, zaklinacza rodzin, który przekonuje nas, że dzieci …

Dzieci
Dziecięcy Świat Odkryć: Jak Wspierać Rozwój Malucha za Pomocą Zabawek i Akcesoriów

Każde dziecko to mały odkrywca, który z ciekawością poznaje otaczający go świat. Wybór odpowiednich zabawek i akcesoriów może wspomóc ten proces, wpływając na rozwój umiejętności motorycznych, sensorycznych i społecznych malucha. Przyjrzyjmy się, jakie elementy powinny znaleźć się w dziecięcym ekwipunku. Zabawki Sensoryczne: Stymulacja Przez Zabawę Zabawki sensoryczne są skierowane na …