Korekcja astygmatyzmu przez cylinder w okularach?
- By : Abebe.pl
- Category : Inne tematy
Wiele sytuacji w naszym życiu jest poważnym wyzwaniem dla oczu. Duży ruch na ulicy zmusza nas do koncentracji, a kurz i spaliny osłabiają oko. Również działanie światła emitowanego przez ekran telefonu czy komputera ma negatywny wpływ na wzrok. Kiedy obraz na siatkówce oka nie jest odpowiednio skupiany, obraz staje się niewyraźny. Każdą wadę wzroku trzeba korygować, żeby łatwiej było nam patrzeć na świat. Dotyczy to też astygmatyzmu, w którego leczeniu pomocny jest cylinder w okularach.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm jest wadą wzroku, w której promienie świetlne są nierównomiernie załamywane na przedniej powierzchni oka. Wiąże się to ze zniekształceniem widzenia bez względu na odległość od obserwowanego obiektu. W przypadku astygmatyzmu promienie światła zbierają się w dwóch, zamiast jednego punktu. Wskutek tego obrazy są rozmazane i nieostre. Astygmatyzm może być wrodzony lub nabyty, a jego objawy to m.in. mrużenie oczu, bóle głowy, zmęczenie oczu, nadwrażliwość na światło czy słabe widzenie nocne.
Leczenie astygmatyzmu
Pełna korekcja astygmatyzmu jest trudna, szczególnie jeśli oprócz niego występuje osobna wada wzroku. Trzeba wtedy połączyć szkła cylindryczne i sferyczne, co umożliwia wyeliminowanie zniekształceń widzenia. Bardzo często moc cylindra jest zupełnie inna niż szkieł sferycznych. Wypisując receptę na okulary cylindry, okulista musi wykonać szczegółowe badania.
Warto też skonsultować przepisaną korekcję kilka dni po odebraniu pierwszych okularów, kiedy wiemy już, czy na pewno widzimy wyraźny obraz. U niektórych używanie szkieł cylindrycznych może powodować początkowo uczucie zawrotów głowy, nienaturalnego widzenia lub dyskomfortu.
Przy astygmatyzmie możliwe jest wspomaganie wzroku soczewkami korygującymi. Wielu pacjentów używa osobno szkieł cylindrycznych i sferycznych (np. w dwóch parach okularów).
Powody pogorszenia wady wzroku
Moc szkieł cylindrycznych ciężko jest ustalić, bo niewyraźny obraz może nasilać się w zależności od odległości i kąta patrzenia. Poza tym są sytuacje, w których niewyraźne widzenie może się nasilać. Jedną z nich jest jaskra – choroba oczu, polegająca na podwyższeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego i uszkodzeniu nerwu wzrokowego. Może prowadzić do utraty pola widzenia, a nawet całkowitej ślepoty. Najczęściej jaskra objawy to m.in. ból oczu i głowy, widzenie kółek wokół źródeł światła, pogorszenie widzenia zmierzchowego czy zwężenie pola widzenia.
Częste jest też pogorszenie wzroku w ciąży. Dochodzi wtedy do wielu zmian hormonalnych i fizjologicznych w organizmie kobiety, które mogą wpływać na ostrość widzenia czy zwiększenie się astygmatyzmu lub pojawienia obrzęków rogówki. Zwykle te zmiany są przejściowe i ustępują po porodzie, ale warto je monitorować i zgłaszać lekarzowi prowadzącemu ciążę lub okuliście.
Niezależnie od przyczyny astygmatyzmu należy zacząć nosić okulary ze szkłami cylindrycznymi, aby cieszyć się ostrzejszym widzeniem.