Krótkość życia Naborowskiego: Analiza i interpretacja wiersza poetyckiego
Współczesna literatura polska może pochwalić się wieloma znakomitymi artystami, którzy mieli duży wpływ na kształtowanie się kultury naszego kraju. Wśród tych postaci wymienić można m.in. Juliusza Słowackiego, Bolesława Prusa oraz Antoniego Słonimskiego. Jednakże mało kto wie, że istniał także poeta, który przez lata pozostał w cieniu tych znanych nazwisk. Mowa tutaj o Janie Nepomucenie Naborowskim, autorze „Krótkości życia”.
Biografia Naborowskiego
Jan Nepomucen Naborowski urodził się w 1750 roku w należącej wówczas do Polski miejscowości Lubomia. Jego życie przebiegało bardzo niespokojnie – w wieku trzynastu lat stracił ojca, co spowodowało, że musiał opuścić szkołę i zająć się pracą. Przeprowadził się do Cieszyna, gdzie został sakramentem, czyli ceremoniarzem. Dzięki temu miał kontakt z ważnymi postaciami życia politycznego i kulturalnego. Jego życie zakończyło się tragicznie – w 1792 roku Naborowski stracił jedyną córkę, co bardzo mocno go dotknęło. Zmarł rok później w wyniku zapalenia płuc.
Analiza i interpretacja wiersza
„Krótkość życia” to jedno z najważniejszych dzieł Jan Nepomucena Naborowskiego. Uważa się, że jest to poetycka refleksja nad nietrwałością życia ludzkiego. Wiersz jest utrzymany w tonacji melancholijnej, co dodatkowo podkreśla powagę tematu.
Elementy wiersza:
-
Refren „aż po grób”. Ten element pojawia się w każdej strofie i wręcz „mąci” wiersz.
-
Kontrasty. Autor ukazuje dwa przeciwieństwa – radość życia i jego krótkotrwałość.
-
Przykłady upływającego czasu. Naborowski wskazuje na przykłady, które ilustrują, jak szybko mijają lata – niebieskie oczy zaczynają szarzeć, świerki rosną jedynie o „skromny obwód”.
-
Pytania retoryczne. Poeta zadaje wiele pytań, które mają na celu zmusić czytelnika do refleksji nad upływem czasu.
Wiersz „Krótkość życia” to istotny przekaz dla dzisiejszego społeczeństwa – mówi o tym, że nie warto bać się śmierci, a warto jednak docenić każdą chwilę, jaką nam daje los. Takie mądrości są w dzisiejszych czasach bardzo potrzebne.