Dlaczego warto zainteresować dziecko nauką?
Kreatywne podejście do nauki może być ciekawą zabawą dla dzieci. Właśnie dlatego nauka powinna być postrzegana jako coś przyjemnego, a nie nudne. Dzieci uwielbiają bardzo eksperymentować i zadawać pytania, dlaczego dany zjawisko zachodzi. To właśnie na tym polega nauka, aby na pytania te znaleźć odpowiedź.
Wiele projektów naukowych można wykonać w domu, z wykorzystaniem dostępnych przedmiotów. Wspólne tworzenie eksperymentów może być również okazją do spędzenia czasu z dzieckiem, co wcale nie jest mniej ważne.
Jakie projekty naukowe można zrealizować w domu?
- CO TO JEST STYROPIAN?
Styropian to bardzo użyteczny materiał, znajdujący zastosowanie w wielu dziedzinach. Dzieci często widzą go w postaci kubeczków po jogurtach czy artykułach spożywczych. Właśnie z takich kubeczków można zrobić wiele interesujących rzeczy. Można np. zrobić modele zwierząt, gdy tylko wyciąć odpowiednie kształty i połączyć je ze sobą. Warto pokazać dziecku, jakie właściwości ma styropian, jak działa, jakie przypominają jego właściwości.
- EKSPERYMENT Z OLEJEM I WODĄ
Ekspertyment, który polega na łączeniu wody i oleju, z pewnością zainteresuje dzieci. Wystarczy wlać trochę wody do słoika, a następnie dodać do niej odrobinę oleju. Można spróbować teraz zamieszać zawartość słoika. Co się stanie? Okazuje się, że olej i woda nie miesza się ze sobą. Można również dodać barwnik do słoika, aby woda i olej były w różnych kolorach.
- JAK DZIAŁA OGNIOGASZ?
Możliwości eksperymentowania z przedmiotami domowymi są nieograniczone, a efekty zawsze są interesujące. Dzieci z pewnością zainteresują się także tym, jak działa ogniozag. Wystarczy delikatnie nacisnąć przycisk, aby uzyskać intensywny strumień gazu (pod kontrolą opiekuna). Efekt jest niewątpliwie zaskakujący i z pewnością zainteresuje dzieci.
- JAK ROBIONA SĄ BŁYSKAWICE?
Niektóre dzieci zdają sobie sprawę, że burze są zjawiskiem naturalnym i że błyskawice jakoś z nimi związane. Można to wykorzystać, aby przeprowadzić ciekawy eksperyment w domu. Wystarczy wlać wodę do naczynia, dodać do niej trochę octu i zamrozić w lodówce. Gdy już mamy lód, można włożyć go do mikrofalówki i uruchomić przez kilka sekund. Co się stanie? Lód zacznie się topić i powstaną w nim małe wyładowania elektryczne, przypominające błyskawice.
- JAK BUDOWAĆ ZESTAW SOLARNY?
Ekspertyment, który dotyczy odnawialnej energii, z pewnością zainteresuje dzieci. Wystarczy, aby między dwoma kartonami, miejsce dla baterii i dc-motoru, wycinać otwory i rozbić solarną wersalę. Należy wprowadzić elementy elektryczne we wcześniej wykonane otwory, połączyć je odpowiednią ilością kabli, a następnie uzupełnić panel solarny.
Podsumowanie
Warto zainteresować dziecko nauką szukając na przykład kreatywnych projektów z wykorzystaniem przedmiotów domowych. Eksperymenty te potrafią być nawet bardziej absorbujące dla dzieci, niż tradycyjne metody nauczania. Warto więc przetestować, jakie eksperymenty są dla dziecka najbardziej odpowiednie i przyjemne.