Jesper Juul – książki duńskiego terapeuty, które warto przeczytać w 2023 roku

Dzieci

Świat stawia przed nami ogromne wymagania. Nie tworzymy już wiosek, każdy z nas stara się wziąć na swoje barki mnóstwo różnych zadań, a tym wszystkim staraniom bardzo często towarzyszy przekonanie, że właściwie nie robimy nic. Ten smutny paradoks przełamują jednak przewodniki Jespera Juula, zaklinacza rodzin, który przekonuje nas, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców. Że nie ma tym to wszystko polega! A skoro tak, to na czym? Na to pytanie odpowie wam Jesper Juul. Książki, które znajdziecie w tym zestawieniu, chyba nigdy się nie zestarzeją.

Choć od śmierci Jespera Juula minęły już cztery lata, jego książki nieprzerwanie znajdują nowych czytelników. Dla wielu rodziców stają się literackim objawieniem, które odkrywa mnóstwo kart w rodzicielskiej codzienności – dla innych stanowią przypomnienie o tym, co tak naprawdę jest ważne. A co jest, zdaniem Jespera Juula, ważne? Przede wszystkim to, by być autentycznym i szczerym rodzicem, który wierzy w kompetencje dziecka. Rodzicem, który potrafi słuchać i ufać – zwłaszcza wtedy, gdy dziecko chce eksplorować świat bez naszego ciągłego dozoru.

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Macie niegrzeczne dziecko? Dość tego! Zamiast przyklejać łatki, zadajcie sobie pytanie: czy rola najmłodszych członków rodziny naprawdę polega na bezwarunkowym posłuszeństwie wobec dorosłych? W książce „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?” Jesper Juul odchodzi od wychowania autorytarnego, zastępując je równością wszystkich członków rodziny, szacunkiem dla granic i potrzeb oraz budowaniem w najmłodszych poczucia własnej wartości. Znajdziecie tu mnóstwo narzędzi, które pomogą wam rozpoznawać potrzeby waszych dzieci i nawiązać z nimi wartościową relację.

Jesper Juul – książki. Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

A teraz czas na wywiad. „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem” to wartościowa rozmowa na temat wychowania dzieci, która zmienia wszystko. Jeśli do tej pory byliście przekonani, że dziecko należy doceniać tylko wtedy, gdy odnosi sukcesy, Jesper Juul opowie wam, dlaczego nie jest to dobrym rozwiązaniem i, jak zawsze, przyniesie wiele cennych wskazówek. Gdzie was pokierują? Do miejsca, w którym potrafimy kochać dzieci tak, by naprawdę czuły się kochane, w którym potrafimy wzmacniać w nich poczucie własnej wartości i mądrze stawiać granice.

O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem

A skoro już o granicach mowa, to koniecznie musimy wspomnieć o książce „O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem”. Tak, granice i reguły to stały element życia rodzinnego – większość z nas pewnie wolałaby, aby wszystkie z nich wyznaczały się same, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Rodzice poznają granice tego, na co mogą się zgodzić, gdy spotykają się z potrzebami swoich dzieci – często tak odmiennymi od potrzeb samych rodziców. Jednocześnie Jesper Juul podkreśla, że proces rozpoznawania i adekwatnego komunikowania własnych granic może trwać nawet wiele lat – daje nam jednak narzędzia, które pomogą przejść przez ten proces z powodzeniem.

Jesper Juul – książki. Agresja – nowe tabu?

Naklejka ze smutną buźką dla przedszkolaka, uwaga wpisana przez nauczyciela dla ucznia. Dziecko bije i krzyczy, nagany dodatkowo potęgują bezsilność i, zamiast lepiej, jest coraz gorzej. Dlaczego? Bo żadna naklejka ani uwaga nie ma magicznej mocy i nie zastąpi opartej na empatii i szacunku rozmowy z rodzicem czy opiekunem. Jest jeszcze coś, o czym często zapominamy – dzieci naśladują agresywnych dorosłych, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się swoim zachowaniom. Książka „Agresja – nowe tabu?” powstała po to, by nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób nie było już wiedzą zarezerwowaną wyłącznie dla specjalistów.

Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Na samym początku wspomnieliśmy o kompetentnym dziecku – na koniec przyjrzymy się całej rodzinie. Jesper Juul bierze tym razem pod lupę odpowiedzialność rodziców, dialog oparty na wzajemnym szacunku, sposoby rozwiązywania konfliktów i równy podział obowiązków. „Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania” zbiera w sobie mnóstwo wątków związanych nie tylko z wychowaniem dzieci, ale też relacjami nawiązywanymi przez wszystkich członków rodziny. Wszystkie książki Jespera Juula są oparte na kilku wspólnych filarach, jednak każdy przewodnik podąża w nieco innym kierunku – w niektórych autor szczególnie przygląda się granicom, w innych konfliktom czekającym na rozwiązanie czy dziecięcej frustracji, którą można zamienić w pozytywną energię. Są idealne dla rodziców, dziadków, pedagogów i każdego, kto nie znosi sztywnych metod wychowawczych.

Dzieci
Jak wykorzystać technologię do nauki?

Nauka na każdym etapie życia jest niezwykle ważna. Zarówno małe dzieci, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę na ścieżce edukacji, jak i młodzi dorośli, wybierający studia muszą poszukiwać najbardziej skutecznych metod zdobywania wiedzy. Obecnie bardzo pomocnym narzędziem może okazać się nowoczesna technologia. W jaki sposób ćwiczenia interaktywne i e podręczniki wpływają …

Dzieci
5 angażujących zajęć dla dzieci w świetlicy szkolnej

Świetlica szkolna to miejsce, gdzie dzieci spędzają czas po zakończeniu lekcji. To przestrzeń, która powinna nie tylko zapewniać im rozrywkę, ale także wspierać ich rozwój emocjonalny, społeczny i intelektualny. Odpowiednio dobrane zajęcia mogą przyczynić się do tego, że dzieci będą spędzać czas w świetlicy w sposób wartościowy i kreatywny. Jakie …

Dzieci
DollsHobby.club – społeczność kolekcjonerów lalek i figurek

Nasz świat jest bardzo ciekawy i różnorodny. Każdy człowiek ma swoje problemy, codzienne zadania, rutynę… ale każdy ma też hobby, które pomaga odwrócić jego uwagę, zrelaksować się i cieszyć życiem. Niektórzy uprawiają sport, inni kupują drogie rzeczy, grają w gry komputerowe, podróżują po świecie, a jeszcze inni kolekcjonują różne rzeczy. …