Jesper Juul – książki duńskiego terapeuty, które warto przeczytać w 2023 roku

Dzieci

Świat stawia przed nami ogromne wymagania. Nie tworzymy już wiosek, każdy z nas stara się wziąć na swoje barki mnóstwo różnych zadań, a tym wszystkim staraniom bardzo często towarzyszy przekonanie, że właściwie nie robimy nic. Ten smutny paradoks przełamują jednak przewodniki Jespera Juula, zaklinacza rodzin, który przekonuje nas, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców. Że nie ma tym to wszystko polega! A skoro tak, to na czym? Na to pytanie odpowie wam Jesper Juul. Książki, które znajdziecie w tym zestawieniu, chyba nigdy się nie zestarzeją.

Choć od śmierci Jespera Juula minęły już cztery lata, jego książki nieprzerwanie znajdują nowych czytelników. Dla wielu rodziców stają się literackim objawieniem, które odkrywa mnóstwo kart w rodzicielskiej codzienności – dla innych stanowią przypomnienie o tym, co tak naprawdę jest ważne. A co jest, zdaniem Jespera Juula, ważne? Przede wszystkim to, by być autentycznym i szczerym rodzicem, który wierzy w kompetencje dziecka. Rodzicem, który potrafi słuchać i ufać – zwłaszcza wtedy, gdy dziecko chce eksplorować świat bez naszego ciągłego dozoru.

Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?

Macie niegrzeczne dziecko? Dość tego! Zamiast przyklejać łatki, zadajcie sobie pytanie: czy rola najmłodszych członków rodziny naprawdę polega na bezwarunkowym posłuszeństwie wobec dorosłych? W książce „Twoje kompetentne dziecko. Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?” Jesper Juul odchodzi od wychowania autorytarnego, zastępując je równością wszystkich członków rodziny, szacunkiem dla granic i potrzeb oraz budowaniem w najmłodszych poczucia własnej wartości. Znajdziecie tu mnóstwo narzędzi, które pomogą wam rozpoznawać potrzeby waszych dzieci i nawiązać z nimi wartościową relację.

Jesper Juul – książki. Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem

A teraz czas na wywiad. „Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem” to wartościowa rozmowa na temat wychowania dzieci, która zmienia wszystko. Jeśli do tej pory byliście przekonani, że dziecko należy doceniać tylko wtedy, gdy odnosi sukcesy, Jesper Juul opowie wam, dlaczego nie jest to dobrym rozwiązaniem i, jak zawsze, przyniesie wiele cennych wskazówek. Gdzie was pokierują? Do miejsca, w którym potrafimy kochać dzieci tak, by naprawdę czuły się kochane, w którym potrafimy wzmacniać w nich poczucie własnej wartości i mądrze stawiać granice.

O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem

A skoro już o granicach mowa, to koniecznie musimy wspomnieć o książce „O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem”. Tak, granice i reguły to stały element życia rodzinnego – większość z nas pewnie wolałaby, aby wszystkie z nich wyznaczały się same, jednak rzeczywistość jest zupełnie inna. Rodzice poznają granice tego, na co mogą się zgodzić, gdy spotykają się z potrzebami swoich dzieci – często tak odmiennymi od potrzeb samych rodziców. Jednocześnie Jesper Juul podkreśla, że proces rozpoznawania i adekwatnego komunikowania własnych granic może trwać nawet wiele lat – daje nam jednak narzędzia, które pomogą przejść przez ten proces z powodzeniem.

Jesper Juul – książki. Agresja – nowe tabu?

Naklejka ze smutną buźką dla przedszkolaka, uwaga wpisana przez nauczyciela dla ucznia. Dziecko bije i krzyczy, nagany dodatkowo potęgują bezsilność i, zamiast lepiej, jest coraz gorzej. Dlaczego? Bo żadna naklejka ani uwaga nie ma magicznej mocy i nie zastąpi opartej na empatii i szacunku rozmowy z rodzicem czy opiekunem. Jest jeszcze coś, o czym często zapominamy – dzieci naśladują agresywnych dorosłych, dlatego w pierwszej kolejności powinniśmy przede wszystkim przyjrzeć się swoim zachowaniom. Książka „Agresja – nowe tabu?” powstała po to, by nauczenie dzieci radzenia sobie z emocjami w konstruktywny sposób nie było już wiedzą zarezerwowaną wyłącznie dla specjalistów.

Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania

Na samym początku wspomnieliśmy o kompetentnym dziecku – na koniec przyjrzymy się całej rodzinie. Jesper Juul bierze tym razem pod lupę odpowiedzialność rodziców, dialog oparty na wzajemnym szacunku, sposoby rozwiązywania konfliktów i równy podział obowiązków. „Twoja kompetentna rodzina. Nowe drogi wychowania” zbiera w sobie mnóstwo wątków związanych nie tylko z wychowaniem dzieci, ale też relacjami nawiązywanymi przez wszystkich członków rodziny. Wszystkie książki Jespera Juula są oparte na kilku wspólnych filarach, jednak każdy przewodnik podąża w nieco innym kierunku – w niektórych autor szczególnie przygląda się granicom, w innych konfliktom czekającym na rozwiązanie czy dziecięcej frustracji, którą można zamienić w pozytywną energię. Są idealne dla rodziców, dziadków, pedagogów i każdego, kto nie znosi sztywnych metod wychowawczych.

Gry logiczne dla dzieci
Dzieci
Odkryj świat gier logicznych dla Twojego małego odkrywcy! – Sprawdź Strefa Smyka

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak rozwijać umiejętności logiczne swojego dziecka w sposób zabawny i angażujący? Gry logiczne to nie tylko wspaniała rozrywka, ale także potężne narzędzie wspierające rozwój myślenia, spostrzegawczości i umiejętności rozwiązywania problemów Twojego malucha. Poznaj zalety jakie niesie za sobą wprowadzenie gier logicznych do życia Twojego dziecka. Odkryj …

Dzieci
Sklep z grami PS5 – Twój przewodnik po najlepszych tytułach

Witajcie, gracze! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak znaleźć sklep z grami PS5, który oferuje nie tylko najnowsze hity, ale też te ukryte perełki? Niezależnie od tego, czy jesteście weteranami konsoli, czy nowicjuszami, ten artykuł pomoże Wam w odkryciu skarbnicy najlepszych gier dostępnych na rynku. Przygotujcie się na podróż, która zmieni …

Dzieci
Jak wybrać doskonały domek dla dzieci: praktyczne wskazówki dla rodziców

Poszukiwanie idealnego domku dla dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem. Do wyboru mamy setki różnorodnych propozycji, które zachwycają ciekawym wyglądem, funkcjonalnością i estetyką. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo naszej pociechy! Jak zatem wybrać idealny domek dla dziecka? O czym trzeba pamiętać? Powiązane wpisy: Jak zachęcić dzieci …