Test DNA na pochodzenia- na czym polega?

Dzieci

Test DNA na pochodzenie… Co kryje się pod taką tajemniczą nazwą? Już śpieszymy z wyjaśnieniem, test DNA na pochodzenie pomaga ustalić skąd tak naprawdę pochodzimy, czyli pochodzenie etniczne naszych przodków. W jakim celu przeprowadza się taki test DNA? Po to aby poznać historię rodziny wiele pokoleń wstecz i jednocześnie dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach. Wyniki ludzi którzy już poddali się takim badaniom pokazują że nie wszystko wygląda tak jak nam się wydaje.

Obecnie w zależności od potrzeby oraz tego co chcemy uzyskać po wykonaniu testu dna na pochodzenie możemy wykonać kilka badań:

DNA autosomalny- taki zapis dziedziczy każdy człowiek po swoich przodkach. Ten rodzaj testu dna pozwala na odnalezienie pokrewieństwa również w liniach bocznych. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo na odnalezienie grup etnicznych do których należeli nasi przodkowie.

  • DNA z Chromosomu Y wykonujemy gdy chcemy poznać pochodzenie tylko linii męskiej naszych przodków. W przypadku tego badania poznamy ilości powtórzeń markerów STR, bądź mutacje występujące na tym chromosomie. Znalezienie takich samych lub bardzo podobnych markerów lub mutacji z tymi posiadanymi w bazach mogą oznaczać pokrewieństwo w linii prostej męskiej.
  • DNA tak zwane badanie z linii matczynej i co ciekawe tutaj badaniu mogą zostać poddani zarówno mężczyźni jak i kobiety. W przypadku tego testu potrzebna informacja genetyczna zawarta jest w mitochondrialnym DNA i również porównywana jest z informacjami posiadanymi w wielu bazach. Jeżeli chodzi o ten rodzaj informacji genetycznej, to zawsze jest ona przekazywana z pokolenia w pokolenie tylko po matce, zatem wszyscy spokrewnieni w linii żeńskiej prostej posiadają taką samą sekwencję mt-DNA.

Wykonanie testu dna na pochodzenie nie jest skomplikowane. Można go wykonać w wybranej firmie która zajmuje się tego typu badaniami poprzez pozostawienie próbki śliny w pojemniczku, lub pobrać wymaz samodzielnie za pomocą przysłanego specjalnego zestawu. W drugim przypadku po prostu pocieramy wewnętrzną stronę policzka specjalną szpatułką i odsyłamy. Badanie takie również w ostatnich czasach osiąga przystępne ceny, więc jeżeli jesteśmy zainteresowani aby poznać dokładnie nasze pochodzenie lub poszukać krewnych, to z pewnością nas nie zrujnuje. Wyniki testu DNA na pochodzenie otrzymamy do 3 tygodni z wyjaśnieniem jak czytać wyniki.

Bez wątpienia testy dna na pochodzenie może być początkiem wspaniałej przygody, która może pokazać że nie do końca nasze pochodzenie jest takie oczywiste jak nam się do tej pory wydawało. Dokąd może nas zaprowadzić? Do jakiej części świata? Odpowiedź na pytania zapisana jest w naszym DNA więc do dzieła.

Dzieci
Jak wybrać doskonały domek dla dzieci: praktyczne wskazówki dla rodziców

Poszukiwanie idealnego domku dla dziecka nie zawsze jest łatwym zadaniem. Do wyboru mamy setki różnorodnych propozycji, które zachwycają ciekawym wyglądem, funkcjonalnością i estetyką. Pamiętajmy o tym, że najważniejsze jest dobro i bezpieczeństwo naszej pociechy! Jak zatem wybrać idealny domek dla dziecka? O czym trzeba pamiętać? Powiązane wpisy: Jak zachęcić dzieci …

Dzieci
Jak Chronić Dzieci Przed Negatywnym Wpływem Mediów Społecznościowych

W dzisiejszych czasach media społecznościowe są nieodłączną częścią życia, zarówno dorosłych, jak i dzieci. Jednak negatywny wpływ, jaki mogą mieć na młodsze pokolenie, jest coraz bardziej zauważalny. W tym artykule omówimy, jak rodzice mogą chronić swoje dzieci przed szkodliwymi skutkami nadmiernego korzystania z mediów społecznościowych oraz jak promować zdrowe nawyki …

Dzieci
Ciąża: piękny czas oczekiwania, którego nie można zlekceważyć

Ciąża jest jednym z najważniejszych okresów w życiu każdej kobiety. To czas, który niesie ze sobą wiele emocji, radości, ale także obaw i niepewności. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, jak się odpowiednio do niego przygotować i jak dbać o siebie i swoje nienarodzone dziecko. Jak rozpoznać pierwsze oznaki ciąży? …