Test DNA na pochodzenia- na czym polega?

Dzieci

Test DNA na pochodzenie… Co kryje się pod taką tajemniczą nazwą? Już śpieszymy z wyjaśnieniem, test DNA na pochodzenie pomaga ustalić skąd tak naprawdę pochodzimy, czyli pochodzenie etniczne naszych przodków. W jakim celu przeprowadza się taki test DNA? Po to aby poznać historię rodziny wiele pokoleń wstecz i jednocześnie dowiedzieć się więcej o swoich korzeniach. Wyniki ludzi którzy już poddali się takim badaniom pokazują że nie wszystko wygląda tak jak nam się wydaje.

Obecnie w zależności od potrzeby oraz tego co chcemy uzyskać po wykonaniu testu dna na pochodzenie możemy wykonać kilka badań:

DNA autosomalny- taki zapis dziedziczy każdy człowiek po swoich przodkach. Ten rodzaj testu dna pozwala na odnalezienie pokrewieństwa również w liniach bocznych. Dzięki temu istnieje duże prawdopodobieństwo na odnalezienie grup etnicznych do których należeli nasi przodkowie.

  • DNA z Chromosomu Y wykonujemy gdy chcemy poznać pochodzenie tylko linii męskiej naszych przodków. W przypadku tego badania poznamy ilości powtórzeń markerów STR, bądź mutacje występujące na tym chromosomie. Znalezienie takich samych lub bardzo podobnych markerów lub mutacji z tymi posiadanymi w bazach mogą oznaczać pokrewieństwo w linii prostej męskiej.
  • DNA tak zwane badanie z linii matczynej i co ciekawe tutaj badaniu mogą zostać poddani zarówno mężczyźni jak i kobiety. W przypadku tego testu potrzebna informacja genetyczna zawarta jest w mitochondrialnym DNA i również porównywana jest z informacjami posiadanymi w wielu bazach. Jeżeli chodzi o ten rodzaj informacji genetycznej, to zawsze jest ona przekazywana z pokolenia w pokolenie tylko po matce, zatem wszyscy spokrewnieni w linii żeńskiej prostej posiadają taką samą sekwencję mt-DNA.

Wykonanie testu dna na pochodzenie nie jest skomplikowane. Można go wykonać w wybranej firmie która zajmuje się tego typu badaniami poprzez pozostawienie próbki śliny w pojemniczku, lub pobrać wymaz samodzielnie za pomocą przysłanego specjalnego zestawu. W drugim przypadku po prostu pocieramy wewnętrzną stronę policzka specjalną szpatułką i odsyłamy. Badanie takie również w ostatnich czasach osiąga przystępne ceny, więc jeżeli jesteśmy zainteresowani aby poznać dokładnie nasze pochodzenie lub poszukać krewnych, to z pewnością nas nie zrujnuje. Wyniki testu DNA na pochodzenie otrzymamy do 3 tygodni z wyjaśnieniem jak czytać wyniki.

Bez wątpienia testy dna na pochodzenie może być początkiem wspaniałej przygody, która może pokazać że nie do końca nasze pochodzenie jest takie oczywiste jak nam się do tej pory wydawało. Dokąd może nas zaprowadzić? Do jakiej części świata? Odpowiedź na pytania zapisana jest w naszym DNA więc do dzieła.

Dzieci
Hotel z salą zabaw dla dzieci – sposób na wspaniałe wakacje z dziećmi

Wakacje to świetna okazja do rodzinnego wypoczynku. Szczególnie w tych czasach, kiedy większość naszego dnia zajmują nam bieżące sprawy, a zacieśnianie więzi schodzi na dalszy plan – warto wykorzystywać każdą okazję na wspólny wypad. Lecz organizacja takiego wyjazdu bywa trudna. Jeśli jesteś rodzicem, to z pewnością wiesz, że znalezienie kompromisu …

Dzieci
Nowatorskie zabawki dla dzieci – jak zainspirować malucha?

Zabawa to dla dziecka nie tylko sposób na nudę, ale też podstawowe narzędzie do poznawania otaczającego je świata. Maluchy wiele godzin spędzają w świecie własnej wyobraźni, rozwijając przy tym kreatywność i inne umiejętności niezbędne przez całe dalsze życie. Można je w tym wspomagać, nie ograniczając, poprzez dostarczenie im odpowiednio interesujących …

Dzieci
Pranie ubranek noworodka – jak robić to poprawnie?

Wrażliwa skóra noworodka wymaga szczególnej troski. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji swojego maluszka i wysokiej jakości ubranka, należy również zwrócić uwagę, aby środek do ich prania był równie delikatny. W poniższym artykule dowiesz się, jaki proszek dla noworodka sprawdzi się najlepiej oraz poznasz prawidłowy sposób prania ubranek niemowlęcych. Środek do prania ubranek …